> Start PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 marca 2010 00:00

 mailto : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

link :  Editing Patterns ENGLISH

link :  Edycja Patternów POLSKI

Program może pracować w kilku trybach :

1. Tryb edycji (TR-REC , STEP-REC , REAL-REC )

2. Tryb zapisu ustawień suwaków ( FADE-REC )

3. Tryb odtwarzania i grania na żywo ( PLAY )

4. Tryb odtwarzania i grania na żywo plus uruchomione suwaki ( PLAY , FADE )

 

I. Najpierw zostanie opsiany tryb odtwarzania utworów i aranżacji na żywo.

  1 Tryb ten uruchamiamy przyciskiem [PLAY]

    a. mamy możliwość włączania/wyłączania poszczególnych parti melodyjnych klawiszami koło klawisza PART jest ich 16

        - jeżeli partia melodyczna jest pusta klawisz świeci na szaro

        - jeżeli partia melodyczna jest zapisana świeci na zielono lub mryga na zielono

        - jeżeli mryga na zielono partia jest wyłączona

        - jeżeli przycisk parti świeci cały czas partia jest odtwarzana

        - nad każdym przyciskiem parti jest opisane słownie dany klawisz, jest to umowne nazewnictwo

        - napis świeci na czerwono w rytm granej muzyki 

    b. w tym trybie można używać suwaków do zmiany głośności, efektów itp

        - po prawej stronie od suwaków znajdują się tryby pracy, standardowo właczony jest tryb pierwszy,

czyli tryb [PART LEVEL] .  Tryb ten służy do indywidualnego wyciszania/podgłaszania poszczególnych parti (od 1 do 16).

Poniżej znajduje się [PART PAN]. Służy on do ustawiania na który kanał (lewy lub prawy), ma być podawany dźwięk z poszczególnych parti melodyjnych.

[SYNTHESIZ] jest to syntezator, który swoim działaniem powoduje zmiane wysokości odtwarzanego dźwięku na poszczególnej partii. Można go używać tylko wtedy jeżeli poszczególna partia melodyjna była zrobiona w trybie [TR-REC].

 [EF ECHO] , [EF EQUAL] , [EF REVERB] , [EF FLANGER] , [EF CHORUS] i [EF DISTORT] są to efekty które działają jednocześnie na wszystkich partiach począwszy od 8 do 16. Należy stosować je z umiarem, tak żeby nie popsuć linii melodycznych za bardzo. Warunkiem działania każdego z efektów jest jego włączenie w sekcji /EFFECTS SWITCH/ . Możemy włączyć wszystkie efekty na raz, ale pamiętajmy, że każde ustawienie dziala na wszystkie partie od numeru 8 do 16. Dlatego linie perkusyjne zaleca się dawać na partiach od 1 do 7.

[EQUALIZER] równierz należy go włączyć w sekcji /EFFECTS SWITCH/ i równierz dziala tylko na partie od 8 do 16 włącznie. Umożliwia nam on modyfikację od nikich do wysokich tonów.

[BEAT VIEW] jest tylko pokaz odgrywanych partii i ich głośności, narastania i opadania.

      c. Ustawianie tempa wykonuje się za pomocą suwaka "TEMPO" , "-BPM" , "BPM+" , suwaka między nimi i klawisza "TAP" (klawisz ten znajduje się na końcu po prawej stronie, na dole po przyciskach klawiatury) . Za pomocą klawisza "TAP" wystukujemy interesujące nas tempo a program sam oblicza wystukane bity na BPM.

      d. Sekcja /SEQUENCER/ zawiera [TOP], który po naciśnięciu powraca do poczatku utworu w trybie PLAY, [BWD] po naciśnięciu którego utwór wraca do początku części patternu, klawisz [FWD] ktory przewija do przodu , klawisz [STOP] zatrzymuje odtwarzanie , klawisz [PLAY], który w trybie odtwarzania wznawia grany pattern i klawisz [REC] , którym mozna uruchomić tryby edycyjne (klawisz REC będzie opisany dokłądniej w dalszej części)

      e. "- PATTERN +" służy do wyboru odtwarzanej aktualnie melodi (jest od 1 do 200 Patternów w zależności ile jest zapisanych). Ich nazwy pokazują się na wyświetlaczu.

      f. "- BANK +" tutaj wybieramy aktualny bank sampli naprzykład kik, hihat, cym (czyli aktualne instrumenty jakie znajdują się w katalogach).

Za pomocą klawiszy "- SAMPLE +" wybieramy precyzyjnie dany sampel z uprzednio zaznaczonego banku. W trybie odtwarzania i aranżacji jest możliwość podkładanie nowych sampli pod  te które aktualnie są grane. Należy w tym celu wybrać przycisk [PART] , potem z sekcji partie melodyczne (od 1 do 16) wybrać daną partię (będzie wtedy zaznaczona pojedyńcza partia) i potem za pomocą "- BANK +""- SAMPLE +" dokonać wyboru sampla. Naciskając ponownnie [PART] powracamy do ustawień włączania/wyłączania sekcji partii melodycznych.

     g. Dodatkowo jest możliwość wyłączenia wszystkich partii melodyjnych oprócz zaznaczonej, w tym celu przechodzimy za pomocą klawisza [PART] do danej partii i zaznaczamy ją potem naciskamy klawisz [<CURSOR>]. W ten sposob wszystkie partie się wyąłczą poza zaznaczoną. Wracamy do trybu wyboru włączania/wyłączania partii melodyjnych klawiszem [PART] (klawisz part ma świecić na szaro).

     h. Druga mozliwość to możliwość odwrócenia zaznaczeń partii melodyjnych za pomoca klawisza [REVERSE], po jego naciśnięciu partie które nie grały (mrygały na zielono) teraz są właczone i odwrotnie.

     i. Istnieje także możliwość odgrywania w trybie PLAY za pomocą ruchomych suwaków, które uprzednio musimy zdefiniować w trybie edycji FADE-REC . Jeżeli mamy zdefiniowane uzycie ruchomych suwaków wcześniej naciskamy klawisz [FADERS] w sekcji /EFFECTS SWITCH/ w celu aktywacji.

    j. W trybie PLAY mamy tez mozliwość używania dodatkowych komend po naciśnnieciu klawisza [SHIFT]. Są to komendy ułatwiające edycję, ale dzialają także w trybie PLAY.

   k. Wszelkie operacje jakie wykonaliśmy w trybie PLAY można zapisać za pomocą klawisza [WRITE] , który znajduje się w górnej sekcji. Pammiętajmy jednak , że nie będzie możliwośći przywrócenia poprzednich ustawień jeżeli po tej operacji wyąłczyliśmy program. Jeżeli program dalej działa a to co zapisaliśmy nie bardzo nam sie podoba naciskamy klawisz [UNDO] w celu odtworzenia oryginalnej zawartości Patterna, potem naciskamy [WRITE] żeby zapisać oryginalna zawartość na dysk.

 

 mailto : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Poprawiony: wtorek, 10 sierpnia 2010 12:53
 

Licznik / Counter